Tutkumuz Futbol!

Herkese merhabaaaa,

Bloğuma hoş geldiniz.

Bu akşam oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisi öncesi spor hakkında yazmak istedim. Tartışmalı, agresif spor programlarından ayrı, futbola başka pencereden bakan Lig TV’de yayınlanan Tutkumuz Futbol Programının sunucularından Burcu Kapu ile yaptığım samimi sohbeti paylaşacağım.

futbol

Burcu Kapu ile Cihangir Otto’da röportaj için buluştuk. Davul dersinden çıkmış, bütün enerjisini atmış, oldukça keyifli ve güzel görünüyordu. Gelir gelmez biraz soluklandı. Biraz sohbet-muhabbet ve röportaja başladık.

Spora adım atman nasıl oldu?

İlhan Uzundurukan, Sadettin Saran Radyolar Grubu’nun genel müdürüydü o zaman. Benim de çok yakın tanıdığımdı. Bir gün beraber bir Galatasaray-Fenerbahçe maçını izlerken “Sen baya futboldan anlıyorsun, gel bizde radyo programı yap” dedi. Ben de “Yok ben nereye radyo programı yapayım, beceremem” dedim. “Yok, yok yaparsın” dedi ve öyle gitti. Sonra radyo programı yapmaya başladım. İki sene Radyospor’da Topsuz Alan programını yaptım haftalık. Röportaj gibi düşün, iki sene konuk ağırladım. Aklına gelebilecek Erman Toroğlu’ndan Fatih Terim’e bir sürü isimle o dönemde genel futbolla ilgili konuşuyordum.

Peki ekrana geçişin nasıl oldu?

İkinci senin sonlarına doğru Okay Karacan geldi konuk olarak. O dönemde de Okay, Lig TV’de bir programa başlayacak, Topsuz Alan’a geldikten sonra da futboldan anlıyor bu kızlar diye Lig TV’ye önermesiyle 2010 yılında Tutkumuz Futbol başladı. Aslında her şey tesadüflerle ilerledi. Doğru zaman, doğru yer, doğru insan.

Radyodan televizyona geçişte bir zorlanma olmadı mı?

Bence ben avantajlıyım; çünkü heyecanlanma olmuyor bende. Evet yayının ilk açılışında ilk kurduğum cümlede heyecanlanmışımdır; ama genel olarak heyecanlanma duygusu yok bende.

Türkiye’de spor programı sunuculuğu zordur. Hele bir kadın için… Yaptığın bir yorum, ağzından çıkan bir cümle taraftarın tepkisini çekebilir. Yaşadığın herhangi bir olay var mı? Aldığın olumsuz bir eleştiri?

Bizim program yorum programı olmadığı için, futbol kültür programı olduğu için dolayısıyla eleştiri alacak bir şey olmuyor. Ben orada taraftar olarak yorum yapıyor olsam tabii ki rakip taraftarı kızdırabilirim. Ama ben orada hem nötr hem de tamamen futbol odaklı konuştuğum için dolayısıyla böyle çok bir eleştiri almadım.

AAEAAQAAAAAAAAS1AAAAJDhhOTY2YjVjLWNjMjAtNGRlOS05YTI1LWRlNmQyM2EwNTZiOQ

Sıkıldığın olmadı mı erkek egemen bir atmosferden? 

Sıkılmak demeyelim; ama zor olduğu zamanlar var. Çünkü baştan kadınlar erkekler kadar futboldan anlamaz ön yargısı var. Bence doğru da. Teknik, taktik anlamında anladığımı iddia etmiyorum. Ben sokakta iyi futbol izleyen bir erkekten daha bilgili olabilirim. Onun bilmediği bir sürü şeyi de bilebilirim. Sadece Türkiye değil, dünya futboluyla da ilgili. İngiltere, İtalya, Almanya aklına gelebilecek bir sürü şey biliyor olabilirim ve hani sohbet edeceksek ben ondan daha uzun ve çok konuşabilirim. Ama ikimiz maça gidelim o ofsaytı benden önce görür sahada, ben ondan 5 saniye sonra ofsayt derim.

Programa nasıl hazırlanıyorsun?

Haftalık bir program bizimki. Dolayısıyla bütün hafta aslında sürekli online olduğumuz bir program. Yabancı basını çok fazla takip ediyoruz. Bizim program hem yerli hem yabancı içerikli. İki tane de gerçekten inanılmaz iyi editörümüz var; Didem ile Metin. Muhteşemler! Sosyal medyanın da çok etkisi oluyor bizlere. Eskiden twitter’ı kendim ile ilgili bir şeyler paylaşmak için kullanırdım. Artık geri planda takip ettiğim köşe yazarları, yazarlar, haber ajansları, gazeteler, yabancı ajansları izlemek için kullanıyorum. Bütün hafta boyunca spor ile ilgili köşe yazıları, haberleri takip ediyorum yabancı basın için. Hafta içi Okay ve editörlerle o hafta ne güncelse oturup konuşuyoruz. Mesela bazen kulüplerin medya iletişim sorumluları haber yolluyorlar “Biliyor musunuz bizde böyle böyle bir şey oldu” diye. Ya da tamamen bilmediğimiz, tanımadığımız bir izleyici twitter’dan yaptığı bir şeyi yolluyor tam Tutkumuz Futbolluk diye.

futbol_2

Okay Karacan ile birlikte program yapıyorsun. Okay Karacan nasıl bir partner?

Leb-i derya diye ev satarlar ya, Okay gerçekten leb-i derya bir partner, inanılmaz öğreniyorsun. Ben neticede televizyoncu değilim, iletişim fakültesi mezunu da değilim, farkında olmadan Okay’ın karşısında ilk sezondaki programları izleyince fark ediyorum elimi kolumu kullanmam bile değişmiş. Kullandığım kelime hazinem değişmiş, TRT kökenli olmasının inanılmaz bir avantajı var. Bir sürü şeyim değişmiş. Çok öğretiyor ve sana öğretmen gibi öğretmiyor. Sen farkında olmadan öğretiyor. Okay nasıl partner dersek okul gibi bir partner.

Passolig hakkındaki düşüncelerin neler? Tabi önce bana passolig nedir bebek kıvamında anlatırsan sevinirim 🙂 

Herkes kızıyor; ama ben olması gerektiğini düşünüyorum. Ben destekleyen taraftayım. Passolig şu; senin kredi kartın gibi bir kartın var, ehliyet gibi düşün. Maça gideceğin zaman o karta para yükletiyorsun, maç biletini de o kartla almak zorundasın. Niye böyle bir şey yapıyorsun, amacın ne, sen stada girdiğinde mesela doğu tribünü 17. sırada oturan kişinin Nihan olduğu resmi olarak biliniyor. Sadece Nihan olarak 1 tane bilet alabiliyorsun, dolayısıyla o koltukta kimin oturduğu belli. Stada girdiğinde passoligini okutarak gidiyorsun. Kombine gibi düşün.

Dün açılan Vodafone Arena hakkındaki düşüncelerin neler?

Çok güzel olmuş. İnşaat halindeyken görmüştüm, son halini görmedim. Mesela Galatasaray Stadı Sami Yen’den TT Arena’ya geçtiğinde Sami Yen ruhu yok. Ben iki statta da maç izledim. Sami Yen’in bir atmosferi, bir havası vardı. Burada o yok. Fakat İnönü için aynı şey geçerli değil. İnönü’nün eski hali, eski ruhu duruyor burada belli. Muhteşem olmuş, gerçekten çok beğendim.

Derbide yüzü gülen takım sence kim olur? 

Bilmiyorum. Bu sene Galatasaray’ın durumu çok kötü. Mali anlamda kötü, dolayısıyla sportif başarıya yansıyor. Kötü, sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Bu yüzden Galatasaray, taraftarın yüzü gülsün diye şu an ekstra bir motivasyonla maça çıkıp alabilir de, yenilebilir de. Fenerbahçe Galatasaray maçları hiçbir zaman belli olmuyor.

Burcu Kapu’ya bu keyifli ve samimi sohbeti için çoooookkk teşekkür ediyorum. Maçın sonucuna gelince kazanan belli 😉

futbol_3

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer