İyi ki doğdun Müslüm Gürses…

mg1

Ödüle doymayan güçlü bir yorumcu, unutulmaz şarkıların sahibi, bitmek bilmeyen Muhterem Nur aşkı, kıvırcık kabarık saçları, çılgın hayranları… Müslüm Gürses yaşasaydı bugün 63 yaşında olacaktı. Her kesimden kişinin şarkılarından en az birine eşlik ettiği, söylediği unutulmaz sözleriyle anıyorum kendisini…

Anne-babası 1950-1960 doğumlu olan kişiler bilirler, o dönem hayata karşı zorluklarla karşı karşıya kalmıştır çoğumuzun ailesi. Bazıları bu zorluğu başarıyla atlatmıştır. Ben babamdan biliyorum, Kayseri’den okumak için küçük yaşta ailesinden ayrılmış, Ankara’ya Maliye Lisesinde okumaya gitmiş. E dedemlerin durumu da bir Koç, Sabancı olmadığı için babam da tek başına ayakları üzerinde durmaya çalışmış. Hem okuyup, hem çalışmış.

Nereye geliyorum: Müslüm Gürses’in hayatı da zorluklar içinde geçmiş. İlkokulu zar zor bitirmiş, o yaşlarda başlamış bir müzik sevdası ve bunun için çabası, tabii bu noktada karşısında sürekli engel; yarışmalara katılmasın diye uyurken saçını kesmiş, dövmüş ve bir gün annesini öldürmüş bir baba. Sonrasında geçirilmiş bir trafik kazası, yaşarken ölü diye morga kaldırışı ve çok ağır duyan bir kulak. Düşünebiliyor musunuz siz böyle bir hayat yaşayacaksınız, çok iyi müzik yapacaksınız ve milyonlarca hayranınız olacak?

mg

Müslüm Gürses arabesk müziğin kültürüydü, damarıydı. Ferdiciler, Orhancılar, Müslümcüler… Ben Müslümcü tayfasındanım. Müziğe yaklaşımı, yaşamı ve yüreği beni kendine çeken neden oldu. Üniversite yıllarımda Ercan, Orçun, Aziz ve Şenol ile  (erkeklerle çok iyi anlaştığımdan üniversitede de arkadaşlarım hep erkekti.) sürekli Müslüm Gürses dinlerdik. O zamanlar gençlik ateşi birilerinden hoşlanır, aşık olduğumuzu sanar, sonrasında da acı çekerdik. Dedim ya gençlik işte! Bu acı çekme seanslarında en yakın arkadaşımdı Müslüm Gürses şarkıları. Kaç kadeh kırıldılar mıııı, Sensiz Olmazlar mııı… Gibi gibi… Müslüm Gürses hayranlığını kimsenin anlamasını bekleyemezsiniz.  Kendinde bir şey bulursan belkiiiii…

Erken bir kayıptı. Arkasında milyonlarca hayranını ve sadece müziğini bıraktı. Müziğine biz sahip çıkıyoruz Müslüm Baba, sen rahat uyu! Kendisini rahmetle ve saygıyla anıyorum.

“Ne demişiz biz, bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar”, “İnsanın hayatında neşenin yeri olduğu kadar hüznün de yeri olacaktır.”

Müslüm GÜRSES

 

Sevgiler

2 comments: On İyi ki doğdun Müslüm Gürses…

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer