Kahve içme kararırsın, o zaman kalk kız çay koy!

kahve_cay

Çoğumuz güne çay ya da kahve ile başlarız. Benim de hayatımın rutinlerinden bunları içmek. Mesela 29 sene sonra anladım ki sabahları muhakkak kahve içmem gerekiyormuş. Kahve ile tanışmam, yakınlaşmam geçen Temmuz ayında çalışma arkadaşım Hülya sayesinde oldu diyebilirim. İlk Türk kahvesi ile kaynaştık. Bir de bilen bilir benim bir huyum var, bir şeye dadandım mı cılkını çıkarana kadar yaparım. Örneğin Türk kahvesi içmeye başladım yaa, günde 4 kere içiyordum. Yetmedi! Telveyi yemeye başladım. Vücudum kahve kahve diye bağırıyordu, sakinleştiremiyorum. Haa bu arada unuttum söylemeyi benim böyle küçüklüğümden beri dengesiz beslenmelerimden reflü çıktı ortaya. Tabii ben böyle içtikçe ve yedikçe telveyi midede ağrılar başladı. Hemen kestim. Dedim ya cılkını çıkarana kadar! 😀 Sonra son zamanlarda da filtre kahveye başladım. Allah’ımmmmm 7/24 verseler içeceğim. Bu sefer de Türk kahvesini bıraktım. Sürekli filtre kahve takılıyorum. 2 gün önceye kadar tabii. Benim mide hatta yemek borum cayır cayır yanmaya başlayınca onu da kestim. 2 gündür detoks yapıyorum. Sadece şu an bu yazıyı yazarken çay içiyorum. Neyse.. Çenem çok düştü.

Hem çay tüketimimizin hem de kahve tüketimimizin bizlere yararları ne olabilir, olamaz bunları hep araştırıyordum, okuyordum. Bu bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. İlk olarak son zamanlarda hayatıma giren kahve ile başlamak istiyorum.

Sabahları içilen 1 fincan kahve stresi azaltıyor, afyonu patlatıyor. Deneyip, görülmüştür. Beynimiz gün içinde adenozin maddesi salgılıyor bu da daha yorgun olmamıza neden oluyor. Kahve içersek en azından bir süre daha yorgunluğumuzu ertelemiş oluyoruz. Ayrıca kahve kan basıncımızı ve kalbin kan pompalamasını arttırdığı için spor öncesinde içtiğinizde inanılmaz bir performans alıyorsunuz. Denenmiştir. 🙂 Kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma riski yüzde 31 az oluyor, karaciğer kanseri riskini azaltıyor. Tabii doktorlarımız bu oranları, bu bulguları daha iyi bilir. Ben sadece kendi bildiklerimi paylaşıyorum.

kahve_cay_1

Çay tüketimimiz ise kemiklerimizi kalınlaştırıyor. Yani buradan şunu çıkarabiliriz. Kemik erimesi riski çay içenlerde daha az olabilir. Allah’ımmmm doktor olacak insanmışım. :p Herkesin bildiği etkinlerinden biri de demir eksikliği. Cilt kuruluğuna çok iyi gelir çay içmek. Cildi canlandırır, parlaklık verir. Hazımsızlığa da iyi gelir. Yemeği fazla kaçırınca hangimiz çay içmeyiz? Yalnız anemi hastasıysanız yemekten 2 sonra için çayınızı. Gün içinde de içtiğiniz çay kahvenin miktarına dikkat etmelisiniz. Fazla çay içerseniz kabızlık yapar. Tansiyonunuzu yükseltir. Benim gibi mideniz zarar görür. Gerek yok, ablanızı dinleyin az için 🙂

kahve_cay_2

Bu yazıda ki kamu spotum: Her şeyin azı karar, çoğu zarar. 🙂

Kafeinli günlere…

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer