Güneş kremleri hakkında ne biliyoruz?

summer

Gene harika bir tatil fırsatı! Bayram tatilinin 9 gün olacağını az çok Şubat ayından hesaplamıştım. Hemen rezervasyon, bilet işlemlerini halledip şafak saymaya başladım.

Veeee şafak 6!

Kim, kiminle, nerede, ne zaman, ne yapacak bilmiyorum; ama benim Bodrum’da kafa dinleyeceğim kesin. Yolu Bodrum’a düşenlerden ses vermelerini bekliyorum. Tatil, deniz, kum, güneş sezonu çoktan açıldı Ege ve Akdeniz kıyılarında. İnşallah haftaya  da ben açmış olacağım. Bu yazımda benim için çok önemli olan güneş kremlerinden bahsetmek istiyorum. Cildim çok hassas, güneşe korumasız çıktığım zaman hemen vücudumda ben çıkıyor. Genelde de iyi huylu olduğunu söyleyemem. Kışları ufak operasyonlarla aldırmak zorunda kalıyorum. Hal böyle olunca artık bilinçli bir tatil insanı oldum. Ya güneşe 17:00’dan sonra çıkıyorum ya da yüksek korumalı kremler ile duruyorum. Aslına bakarsanız güneşin zararlı etkilerini artık herkes biliyor. Uzmanlar hep uyarıyor. Hangi saatlerde güneşe çıkılıp çıkılmamasını, ne tür kremler kullanılmasını, alırken nelere dikkat edilmesini söylüyor. Ben de az çok bu yaşadıklarımdan sonra adeta bir uzman oldum 😀 (Şaka şaka, sadece bilgi paylaşımı, öneri yapıyorum.)

Kozmetik markaları güneşin zararlı ışınlarının etkisini azaltan 10,15,25,50 vb. faktörlü ürünler çıkarıyorlar. Bunların üzerlerinde de birçok terim yazıyor. O terimlerin ne anlama geldiklerinden bahsetmek istiyorum.

Bütün güneş kremlerinin üzerlerinde hep gördüğümüz 2 terim vardır: UVA ve UVB. Bunlar arasındaki fark; UVA ışınları camdan, bulutlardan direk çeken ışınlardır. Cildimizi asıl yaşlandıran, kansere yol açabilen ultraviyole ışınlarıdır. UVB ışınları ise cildi yakan ışınlardır. Camdan falan geçemezler; ama en kuvvetli oldukları zaman dilimi öğle vaktidir. Cildi yaşlandırmaz bu ışınlar; ama bunun da kanser etkisi vardır. Bu 2 ışın arasındaki fark anlaşıldıysa sıra güneş kremlerinde. Güneş kremleri de ikiye ayrılıyor. Kimyasal ve mineral. Bazı yerlerde mineral yerine fiziksel görebilirsiniz. İki terim de aynı işlevi gören anlamları taşıyor. Mineral korumalar UV ışınlarını yüzümüzden yansıtarak ve dağıtarak engelliyor. Kimyasallar ise güneş ışınlarını yansıtmak yerine emerek ısıya çeviriyorlar. Kimyasal içerikli ürünler UVA ışınları için daha etkili olduğundan uzmanlar genelde kimyasalları tercih ediyor. Şöyle düşünün minerallerde suratınıza şemsiye tutuyorsunuz, kimyasallar ise güneşte siyah tişört giymişsiniz gibi.

summer_1

Bir de güneş kremlerinin üzerinde SPF ve PA+++ yazar. SPF, UVB ışınlarına karşı cildimizi korur. SPF’in özelliği güneşte yanmadan ne kadar durabileceğini belirlemek. Buradan şu çıkmasın:  “O zaman gidip 50 SPF alayım, akşama kadar güneşte dururum.” Bir diğer bahsetmek istediğim şey de tam bu. 25 SPF ve 50 SPF arasında 2 kat koruma faktörü yoktur. Genelde herkes bunu öyle bilir. 25 SPF güneş ışınlarının yüzde 90’ını engelliyorsa, 50 SPF yüzde 95’ini engelliyor. Yani çok bir fark olmuyor. PA da UVA ışınlarına karşı koruyor. Yanında bulunan “+” işaretleri ne kadar fazla olursa o kadar fazla koruyor.

Güneş kremlerini seçerken mutlaka içeriklerini inceleyin. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyan, paraben içermeyen ürünleri tercih etmenizi öneririm. Aşağıda da tercih ettiğim birkaç ürünü paylaşıyor olacağım. Başta da dediğim gibi ben sadece seneler içinde kendim için edindiğim bilgileri yazıyorum. Cildiniz ile ilgili konularda mutlaka bir dermatoloji uzmanına veya eczanenize danışın.

Kamu spotum: Her şeyin başı sağlık!

Sağlıklı güneşlenmeler…

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

estee_lauder
Estee Lauder Bronze Goddess Sun Screen SPF 30 – 85 TL
La_Roche_Posay_Anthelios_50
La Roche-Posay SPF 50+ Anthelios XL – 62,90 TL
Darphin
Darphin Soleil Plaisir SPF 30 – 129 TL

 

peter_thomas
Peter Thomas Roth SPF 30 – 128 TL

 

uriage
Uriage Bariesun SPF 50 Tinted Cream – 79,50 TL
mineral
Coola Sport Mineral Sunscreen SPF 30 – 150 TL

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer