Kullandığım 10 Yararlı Mobil Uygulaması (Application)

mobil_uygulama_1

Telefonumda kullandığım, sizlerin de günlük hayatta işine yarayacak, 10 yararlı mobil uygulamamdan bahsedeceğim.

  1. WeTransfer: Çoğunuzun iş hayatında mutlaka kullandığı bir internet sitesi. Bu sefer iş dışı kendiniz için de kullanabileceğiniz fotoğraflarınızı, önemli dosyalarınızı kendinize veya birine yollamak istediğinizde bilgisayara gerek kalmadan paylaşabileceksiniz. Mesela ben Bodrum’da bir sürü fotoğraf çektim. Hafızam da doldu. Yanımda bilgisayarım olmadığı için hemen bir dosya haline getirip elektronik postama yolladım. Bunun gibi bir çok işinizi bilgisayar açmadan telefonunuzdan da artık yapabilirsiniz.
  2. Documents: İnternetinizin kısıtlı veya olmadığı bir yerde (öyle bir yer kaldı mı? :p) mesela yurt dışında tatildesiniz ama internetiniz problem ve sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü kaçırmak istemiyorsunuz. İnternete bağlı kalarak yaşamaya son! Bu yazımda görmüş olduğunuz program ile artık 7/24 her yerde istediğiniz videoyu izleyebilirsiniz. 😀 Documentse giriyorsunuz indirmek istediğiniz videonun linkini yapıştırıyorsunuz ve onu kaydediyor. Ne kadar yüksek çözünürlükte indirmek istediğinize de karar verebiliyorsunuz. Telefonunuzda çok yer kaplamıyor. Uzun yola gidecekseniz, internetinizin kotasını bitirmek istemiyorsanız, operatörünüzden sürekli 180 MB kaldı gibi mesajlar gelsin istemiyorsanız :))) Tatile çıkmadan evinizde wifi ile indirip yolculuk esnasında izleyebilirsiniz. Hayat kurtarıcı!!
  3. Office Lens: Galiba biraz fazla iş hayatı için uygulama söylüyorum; ama bu son, söz! 🙂 Bu uygulama sırf çalışanlar için değil, öğrenciler için de 10 numara 5 yıldız bir program. İstediğiniz dokümanı istediğiniz şekilde çekiyorsunuz, program size okunabilir hale getiriyor. Word, PDF istediğiniz gibi kaydedebiliyorsunuz. Öğrenciler ders notlarını veya tahtayı çekiyorlar derste. Sonra eve gittiklerinde tam çekemediklerini fark ediyorlar. Bu program, çektiğiniz her evrağı, notu vb. size bir yüzey haline getiriyor. Aynı şekilde yanınızda taşımak istemediğiniz; ama yanınızda olması gerekli evrakları da çekip saklayabilirsiniz.
  4. Trafi: Malum Türkiye’de herkes yolların ustası. Herkes her şeyi bildiğini sanıyor. Gitmek istediğimiz yer yerine bi bakıyoruz başka bir alemdeyiz. Bu yüzden bir hayat kurtarıcı uygulama daha söylüyorum: Trafi. Eğer araba ile yol bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, İstanbul’a yeni taşındıysanız veya bir şekilde toplu taşıma ile bir yere gitmek zorundaysanız bu uygulama çok yardımcı oluyor. Nerede olduğunuzu yazıyorsunuz sonra nereye gitmek istediğinizi seçiyorsunuz. Size hangi metroya binmeniz gerektiğini, hangi otobüse binmeniz gerektiğini vb. bütün bilgileri açıklamalarıyla, fiyatlarına kadar yazıyor.
  5. Here Maps: Bir harita uygulaması. İçinde 132 tane ülke var. İnternete gerek yok. Herhangi bir kullanım ücreti de yok. Kurban Bayramı yaklaşıyor. Seyahat planları olan varsa bu uygulamadan yararlanabilir. Gitmek istediğiniz restoranı, müzeyi, sokağı vb. yazıp gezebilirsiniz. İşinizi cidden çok kolaylaştırıyor.
  6. Enuygun: Bir yere uçak ile seyahat etmek istediğinizde ayrı ayrı hava yolu şirketlerine girip bakmanıza gerek olmayacak bir uygulama. Hem de en uygun bilet fiyatlarını gösteren bir uygulama. Gideceğiniz yeri ve tarihleri yazıyorsunuz hangi gün, hangi saat ve hangi hava yolunda uygun bilet var size gösteriyor.
  7. Zubizu: Bu biraz daha kadınlar için yapılan bir uygulama. Çünkü konsept alışveriş üzerine. 🙂 Çok bir şey de yapmıyorsunuz. Telefonunuza indirip, kayıt oluyorsunuz. Cep telefon numaranızı kaydedin başka şeye gerek yok. Birçok marka ile işbirliği içerisinde. Vakko, Hotiç, İpekyol, Günaydın restoranları, Volkswagen, Matraş, Brandroom, Ets tur gibi markalarda belirli oranlarda indirimlerden yararlanabiliyorsunuz. Kasada telefonunuzu çıkarmanıza da gerek yok. Telefon numaranızı söylüyorsunuz zaten onların ekranında çıkıyor üyeliğiniz. Tabii sırf indirim değil, etkinlik haberleri, rezervasyon gibi bir çok şeyden yararlanabiliyorsunuz.
  8. Font Candy: Fotoğraflarınızı düzenlemek, fotoğraflarınızın üstüne yazı yazmak için kullanabileceğiniz bir uygulama. Hangi sosyal medya kanalınızda da paylaşmak istiyorsanız ona göre boyutlandırıyor. Yapacağınız işlem bittikten sonra da istediğiniz sosyal medya kanalınızda  direk paylaşabilir veya fotoğraf albümünüze kaydedebilirsiniz.
  9. Zomato: Bulunduğunuz şehirdeki en iyi restoran, en uygun kafe, kısacası gitmek istediğiniz mekanı, istediğiniz bütçeyi, lokasyonu araştırıp, tercih yapabileceğiniz bir platform. Kişilerin yorumları, görseller de tercih yapmanda etkili oluyor. Benim de hesabım var ve mutlaka gittiğim yerler hakkında yorum yazarım. Tek kötü yanı bana göre, yorum yazarken 140 karakterle kısıtlı kalması. Ne bir kelime az ne bir kelime fazla yazabiliyorsunuz.
  10. CIA: Numara sorgulama uygulamasıdır. Çoğumuz yabancı numaraları açmayız. Bu yüzden de belki birçok fırsatı kaçırmışız, önemli bir bilgiye ulaşamamışızdır. Tanımadığınız numarayı yazıyorsanız size kim olduğunu yazıyor. Şöyle bir durum var yalnız, hepimizin illa ki telefon rehberinde tüpçü, Digitürk, Aslı’nın ablası gibi isimlerle kaydettiği kişiler var. Program karşınıza başkasının kaydettiği şekilde çıkarıyor. Yani uygulamaya yabancı numarayı yazdığınızda karşınıza “tüpçü” ismi de çıkabilir. 🙂

Sevgiler

N.A

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer