Hikaye Anlatıcı Mücevher: Melie

melie_roportaj_1

Aşka, işine, hayata aşık bir tasarımcı Melike Kapıcıoğlu. Bir röportajında “Aşk her şeyi yaptırır.” demişti. Gerçekten aşk ona çok güzel şeyler yaptırıyor. Yaptığı her koleksiyonun bir hikayesi var. Hani o hayranlıkla dinlediğimiz, belki de bazılarını bilmediğimiz ölümsüz aşk hikayeleri ilham oldu mücevherlerine. Melie markasını ilk olarak “Aşkın Kokusu” koleksiyonu ile tanıttı bizlere. Genç yaşına rağmen birçok başarıya imza attı. Hep hayal etti ve peşinden gitti. Bana verdiği en büyük sır da “Hep hayal et!” oldu.

melie_roportaj_2

Fotoğraflarımda görmüşsünüzdür, boynumda hep anahtarlı bir kolye vardır. Benim bi huyum da var, bazen bir şeyin bana iyi geldiğini hisseder, ona bağlanırım. Dilek anahtarı kolyem de onlardan biri. 6 tane anahtar var kolyenin ucunda. “Aşk, mutluluk, sağlık, huzur, başarı ve şans getirsin” diyor Kapıcıoğlu. 2 senedir hiç çıkarmadan takıyorum. Sonra dedim ki “Niye ben bu aşkla bağlandığım kolyenin mimarıyla sohbet etmiyorum?” Kendisi beni kırmadı ve Nişantaşı Atiye Sokak’ta ki showroomunda  ağırladı. Bu arada Melie, showroomunda sergilenen koleksiyonların yanı sıra dekorasyonu ve konforlu ortamıyla da görülmeye değer.

İşte size Melie markasının tasarımcısı Melike Kapıcıoğlu ile yaptığım kısa röportaj…

Keyifli okumalar

Sevgiler

N.A

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

melie_roportaj_3

-Mücevher tasarlamaya nasıl başladınız? Bu konuda eğitim aldınız mı?

2007 yılında kendim için tasarladığım bir yüzüğü yaptırmak için gittiğim bir atölyede “Kendi yüzüğünü kendin yapmak ister misin?” sorusu üzerine tezgah ile tanışıp hem tasarlayıp hem de üretmeye başladım. O zamandan bu zamana hem İstanbul hem de Londra’da üretim, tasarım ve taş konusunda eğitimler aldım.

-Tasarımlarınızın ilginç hikayeleri var. Sizden dinleyebilir miyiz?

Tasarım yaparken bir hikayesinin olmasına özellikle özen gösteriyorum. Her koleksiyonun kendi ait bir hikayesi var ve o koleksiyona ait parçaların hepsi bu hikayeyi anlatıyor.

GÜVERCİN GERDANLIĞI

1027 yılında yazılmış, boyuna geçen ve sonsuza kadar çıkmayan aşk zincirini anlatan, “Güvercin Gerdanlığı” eserinden ilham alınarak tasarlanan koleksiyonun ana parçaları parfüm şişesi kolyeler… Aşkta büyük rol oynayan kokuların başrolde olduğu koleksiyonda yer alan kolyelere, minyatür hunisi ile sevdiğiniz kokuyu ya da sevdiğinizin kokusunu koyabilirsiniz…

 

The_Scent_of_Love

GRADIVA

Dünya tarihine geçmiş beş efsanevi aşk öyküsü; Nazım’ın Vera’ya, Antonius’un Kleopatra’ya, Dali’nin Gala’ya, Şah Cihan’ın Mümtaz Mahal’e ve Güzel’in Çirkin’e duyduğu aşk… Hepsi aşk ve tutkunun sembolü olan Gradiva Koleksiyonu’nda yaşam buldu. Edebiyat, sanat ve psikoloji dünyasında önemli bir yere sahip olan Gradiva; Sürrealistler için tutkulu aşkı, Freud için ise; aşk ile gelen iyileşmeyi simgeler. Aşkın sınır tanımayarak dış görünüşe, zamana ve farklılıklara meydan okumasını anlatan Gradiva Koleksiyon’u bizi ölümsüz aşk öyküleri ile duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

meliejewelry_meliemucevher_gradiva_anthonyandcleopatra_snake_earring_bluesapphire_lapis_rosegold_nisantasi_istanbul
Antonius & Kleopatra serisinde; Mısır da sıkça kullanılan Lapis ve yılan motifleri kullanıldı. Shakespeare’in yazdığı eserde geçen sözlerden ilham alınarak tasarlandı.
salvador_dali
Salvador Dali & Gala aşkını anlatan seride Dali’nin Gala için söylediği sözler seriye yön verdi. DNA of Love Kolye, Dali’nin Gala ile ilişkisini anlatırken söylediği “İki yarının mükemmel birleşimi tıpkı DNA” gibi sözlerinden ilham aldı.

 

 

melie_jewelry_mucevher_nazimhikmet_vera_collection_love_letter_necklace_rose_gold_nisantasi_istanbul_2
Nazım Hikmet ve Vera’nın serisinde ise; Nazım Hikmet’in Vera ya yazdığı mektuplar ilham oldu.

 

melie_jewelry_labelle_earring_diamond_tourmaline_mucevher_nisantasi
Güzel & Çirkin serisinde, masalda geçen sihirli gülden ilham alınarak tasarlandı.

VENÜS

Aşkın, güzelliğin, saflığın ve tutkunun sembolü ; Venüs…

Botticelli’nin 15. yüzyılda resmettiği, aşkın doğuşunu ve yaşamın gücünün manevi güzellik olduğunu anlattığı “Venüs’ün Doğuşu” tablosundan ilham alınarak tasarlanan Venüs Koleksiyonu’na inci, sedef ve renkli taşlar hakim.

Venus

-Tasarım yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Bir şarkıda geçen bir söz, bir motif, sevdiğim biri ile yaşadığım bir an her şey ilham olabiliyor.

-Sizinle ilk defa tanışacaklar için Melie’yi en iyi anlatan 3 sözcük desem? 🙂

Melie duygu ve duyulara hitap eden, her birinin özel hikayesi olduğu kullanılabilir (parfüm kolye, çerçeve kolye, mektup kolye) mücevherler sunan bir marka.

-Melie’yi nerelerde bulabiliriz?

Melie’yi Nişantaşı Atiye sokakta yer alan showroomumuzdan  ve online sitemizden ulaşabilirsiniz.

www.meliejewelry.com

Instagram: @meliejewelry

melie_roportaj_4

melie_roportaj_5

melie_roportaj_6

melie_roportaj_7

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer