Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır? Fotoğraf Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram_1
El bana ait değildir 🙂

Başlık baya uzun oldu sanırım. 🙂 Ama benim de keyifle yazmak istediğim başlıklardan biriydi kendileri. Hadi kimmiş, kimlerdenmiş bu Instagram bi bakalım. 😉

Instagram; günümüzün en popüler ve en sevilen sosyal ağlarından, fotoğraf ve video paylaşım platformudur. 2010 Ekim ayında 2 Amerikalı zeka küpü tarafından kuruldu. Sonra Facebook bu uygulamayı fark etti, baktı ki yükselişe geçti, ciddi bir rakamla satın aldı. Tam bu yazıyı yazarken  biraz önce eklenen (dünyada) fotoğraf sayısına baktım. 3,628,097 ve hala artıyor. Her gün ortalama 80 milyon fotoğraf ve video paylaşılıyor. Düşünün artık nasıl bir teknoloji bağımlısı haline gelmişiz. E tabii şirketlerde Instagram’ın bu performansından etkilenip, ürünlerini veya hizmetlerini bu uygulamadan destek alarak tanıtıyor. İşe yaramıyor da değil açıkçası. Ne hikayeler duydum. Eğer yaratıcı, herkesten farklı projeleriniz varsa Instagram üzerinden para kazanabilirsiniz. Neden olmasın?

Sizi Instagram’ın hayat hikayesi ile sıkmayıp, asıl keyifli taraflarına geçiyorum. En basit halinden başlayacak olursam öncelikle telefonunuzda yoksa indirip, hesap açarak aktif bir kullanıcı oluyorsunuz. Hani Facebook satın aldı demiştim ya yukarıda, hah işte Facebook hesabınız var ise onunla da giriş yapabilirsiniz. Daha pratik oluyor. Hem sonra “Şifrem neydi yaa?” gibi soruları sormuyorsunuz kendinize. Instagram için fotoğraf çekerken kameranızın kadrajının mutlaka “kare/square” olması gerekiyor. Ben demiyorum, Instagram’ın vücut ölçüleri böyle. Fotoğrafınızı çektikten sonra uygulamaya girip, galeriden fotoğrafı seçip, istediğiniz filtreyi/efekti verip paylaşımınızı gerçekleştiriyorsunuz.

Gel zaman git zaman öyle alışıyorsunuz ki Instagram’a, belli bir süre sonra baktığınız her yerde bir kare görüyor ve hemen telefonunuza yapışıyorsunuz. En güzel kareyi nasıl yakalarım, hangi filtreyi yaparsam daha çok beğeni gelir… gibi gibi şeyler düşünmeye başlıyorsunuz. Maalesef Android telefonlara hakim olmadığımdan, IOS kullananlar için yani Iphone kullananlar için kendimce öneriler söyleyeceğim. Mutlaka HDR özelliğiniz açık olsun. Bu fotoğraflarınızı daha kaliteli, daha güzel gösteriyor. Çekmek istediğiniz kareyi yüzlerce kez çekin, zaten sonunda bir tanesine karar verip hepsini sileceksiniz. Mutlaka ışığa dikkat edin. En iyi ışık neredeyse orayı bulun. Belli etmek istediğiniz objenin de üzerine gelerek  ışık ayarını yapabilirsiniz. Sarı bir kare çıkacak ekrana dokunduğunuzda, yanında da ufak bir güneş olacak. O güneşi göz zevkinize göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Sokakta, vapurda, restoranda her yerde garip garip hareketler yapan insanlar görmüşsünüzdür. Evet işte onlar o an Instagram için doğru kadrajı bulmaya çalışanlar. Eğer siz de utanıp, çekinmiyorsanız istediğiniz kadrajı yakalayabilirsiniz.

instagram_4

instagram_2

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. 😛 Umarım Instagram hakkında fikir sahibi olmayanlar için yararlı olmuştur. Teknoloji ile ilgili bir sonraki yazım “Instagramda Fotoğrafları Nasıl Düzenleriz?” olacak. İşte asıl o en en zevklisi. :))

Like’nız/Beğeniniz bol olsun.

N.A

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer