Dünya Kahve Günü Kutlu Olsun!

kahve_1
Kahve fincanı Eminönü – Galeri Set

Çoğumuzun sabahları uyanma yöntemi kahve. Kimimiz sert, kimimiz koyu… 01 Ekim tüm dünyada “Dünya Kahve Günü” olarak kutlanıyor. Kahve dükkanları, mağazalar vb. yerler bu güne özel sürpriz etkinlikler, ufak tadımlar sunuyor. Ben de bugün Crate&Barrel’a uğradım. Değişik bazı tadımlar yaptım. Benim kahveyle tanışmam çok geç oldu. Daha önce de bahsettim diye hatırlıyorum, geçen yaz (2015) iş yerinde çalışma arkadaşım Hülya sürekli “Hadi karşılıklı kahve içelim” derdi. Çok sever kahveyi kendisi. 🙂 Ben de hep mırın kırın ederdim. Bir gün pes ettim ve karşılıklı içtik. İçtiğimiz kahve Türk kahvesiydi. Diğer kahveleri denediğimi hayal bile edemezdim o zamanlar. Kahve demek benim için sadece kokusu çok güzel olan bir şey. Sonra her gün içmeye başladık. Günler geçtikçe az şekerli olan kahvemi sade yapmıştım ve kahvenin tadına daha bi varmıştım. Sonra filtre kahve ile kaynaşmaya başladım. Şu an ben de artık bir kahveseverim. 🙂 Bu güne özel kahvenin hayatı, kahve müzikleri ve kahve ile yapabileceğiniz çok kolay bir tarif vereceğim.

Kahvenin geçmişine bakarsak aslında nasıl keşfedildiği tam bilinemiyor. Bir efsaneye göre kahve; Arap bir çobanın meyvelerin tatlarını almak için pişirmesi, tatlarını iğrenç bulması ve bunun üzerine ateşe fırlatması ile kahve kavruluyor ve etrafa çok güzel koku veriyor. Böylelikle keşfedilmiş deniyor. 16.yüzyıl öncesi Arabistan’da yetiştirilmeye başlandı. Bu sebeple kahveyi gerçek anlamda ilk kullanan ve tüketen Araplardır. Bir süre sonra kahve Mısır, Suriye ve Türkiye’ye de yayılıyor. Venedikliler bu hızlı büyümeyi görünce kahveyi Avrupa’ya taşıyor. Daha sonra da Londra, Paris ve Amerika’ya da yayılıyor. Dün yazımda simit için geçmişten günümüze değer kaybetmemiş diyordum, aynı şey kahve için de geçerli aslında.

Günümüzde severek tüketilen maddelerden biri. Brezilya, Jamaika, Kenya, Endonezya, Kostarika gibi çeşitleri var. Bazıları aşırı kavrulmuş, sert kahve sever. Ama aslında o bayat kahvedir. Çünkü kahve ne kadar çok kavrulursa o kadar bayat olur. Kahvenin kavrulma süresi tadını çok etkiler. Mesela hafif kavrulmuş bir kahvede daha narin aroma olur. Koyu kavrulmada da acı tat olur. Şimdi biliyorsunuz “Üçüncü Dalga Kahve” diye bir terim var. Yani herkes kendi kahvesini kendi çekiyor. Kahve çekerken de mesela ince çekilen kahve daha sert olur. Boşuna kahvesever dememişim değil mi kendime? 🙂 Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneğinin yayınladığı kahve ile ilgili bilmediğiniz bir kaç bilgi de paylaşmak istiyorum.

 • Bir kahvesever olan Beethoven, söz konusu kahvesi olunca o kadar ayrıntıcıydı ki, her kahves hazırladığında bir fincan için 60 kahve tanesi kullanırdı.
 • İnsan vücudu sadece 300 miligram kafein emebiliyor. Bu da 4 normal fincana denk geliyor. Yani daha fazla tükettiğinizde uyarılmaya sebep olmuyor.
 • 1000 kişilik çalışma yapan Harvard’lı bir araştırmacı düzenli kahve içenlerin, içmeyenlere göre üçte bir daha az astım belirtisi gösterdiklerini belirtti.
 • Bir çikolata barında 30 miligram kafein varken, bir fincan kahve 100 – 150 miligram kafein içeriyor.
 • 16. Yüzyılda, Türk kadınları, kocaları ailenin kahve kabını dolu tutmayı başaramadıkları için onları boşuyorlardı.

Devamı için http://www.turkkahvesidernegi.org sitesine  bakabilirsiniz.

kahve_2
Kahve fincanı Eminönü – Galeri Set

Şimdi sıra kahve müzikleri, evde yapabileceğiniz kolay bir tarif vereceğim. Aslında en iyi kahve içebileceğiniz mekanda yazmak isterdim; ancak okul dergimiz için favori kahve mekanlarımı yazdım. Dergi yayınlanmadan da burada paylaşmak istemiyorum. Mekanım da o yüzden gizli kalsın. 🙂 Bu arada 06 Ekim 2016 Perşembe günü Küçükçiftlik Park’ta “İstanbul Coffee Festival” başlıyor. 09 Ekim Pazar gününe kadar kahveseverleri bekliyor. Seminerler, workshoplar, tadımlar vb. etkinlikler oluyor. Çok verimli ve renkli geçiyor festival. Biletleri hızla tükenen festivalde yerinizi ayırtmayı unutmayın! www.biletix.com adresinden biletinizi alabilirsiniz. Ben de olacağım festivalde, beklerim. 😉

Coffee Music

 1. Matt Simons – Catch and Release
 2. Amy Rush – Fly Me to the Moon
 3. Rosey – Love
 4. Hindi Zahra – Beautiful Tango
 5. I Am Kloot – Northern Skies
 6. Frida Amundsen – Closer
 7. Norah Jones – Sunrise
 8. Ryan Adams – Come Home
 9. Tracy Chapman – Fast Car
 10. Lana Del Rey – This is What Makes Us Girls

Kahveli Muhallebi

Malzemeler:

 

300 ml süt

25 gr çekilmiş kahvve

150 ml krema

3 yumurta

2 yemek kaşığı şeker

Krem şanti, kakao (süslemek için)

-Yapılışı:

Sütü bir kapta kaynatın. Ardından kahveyi ekleyip ateşten alın ve 10 dakika demlendirin. Karışımı süzerek başka bir kaba aktarın ve kremayı ekleyerek çok hafifçe kaynayana kadar ısıtın.

Başka bir kapta yumurtaları ve şekeri köpürene kadar çırpın. Kahveli karışımı üzerine döküp çırpmaya devam edin. Muhallebi karışımını ısıya dayanıklı kaselere koyun ve ağızlarını alüminyum folyo ile sıkıca kapatın. Önceden ısıttığınız 190 derece fırında 30 dakika pişirin. Piştikten sonra 2 saat soğumaya bırakın. Servis etmeden önce üstlerini krem şanti ve kakao ile süsleyin.

 

Dünya Kahve Gününüz Kutlu Olsun!

N.A

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

 

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer