Dünya Kız Çocukları Günü

dunya_kiz_cocukları_1Birleşmiş Milletler Kurulu 2012 yılında Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleri sonucu kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim’i “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan etti. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşının altındaki her birey çocuk olarak sayılmaktadır.

Unicef’in yayınladığı rapora göre 5-14 yaş arası kız çocukları aynı yaştaki erkek çocuklara oranla günde toplam 160 milyon daha fazla ev işi yapıyor. Yüzdeye vurulduğunda bu rakam yüzde 40 oluyor. Hepimizin doğduğundan beri başımıza gelen şey değil midir bu, eşitsizlik? Özellikle ülkemizde bu bizim yaramız. Eşitsizlik, istismar asla başa çıkamadığımız ve biliyorum ki asla da çıkamayacağımız bir konu. Hatırlar mısınız bilmiyorum, bundan 3 sene önce 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz edilmiş ve devletimiz buna “kendi rızasıyla oldu” kararı çıkarmıştı. Adaleti yargılamak haddime değil; ama 13 yaşındaki bir çocuğun o yaşta o olayı yaşaması yerine bebekleriyle oynaması gerekmiyor muydu? Sonra çocuk gelin diye sıfat takıyorlar. Çocuk gelin diye bir şey yok! Göz yuman ahlak yoksunları var!

dunya_kiz_cocukları_2

Konu sırf istismarcılık da değil. Çoğu arkadaşım da yaşamıştır. Ergenlik döneminde her kız çocuğu arkadaşına yatıya gitmek ister. Eğlenirler, müzik dinlerler. Çocukça şeyler yaparlar. Benim ailem çok karşıydı. Gittiğim arkadaşımın babası, abisi veya erkek kardeşi ya ben uyurken bana bir şey yaparsa diye göndermezlerdi. Yooo ciddiyim, gerçekten gidemezdim. O zamanlar skolyoz ameliyatı falan olaylarım vardı. Sonrasında psikolojik destek almıştım. Merve diye bir arkadaşımda kalmak çok istiyordum; ancak erkek kardeşi vardı ve bizimkiler izin vermiyordu. Ben de psikoloğa şikayet ettim. Annemlere söyler misiniz böyle böyle diye dedim. Sonra bi baktım bizimkiler “Nihan aaa arkadaşına gitsene kalmaya” dediler. Biranda!! Bu bi eşitsizlik. Ağabeyime hiç böyle şeyler olmadı. Asla “Gideceğin arkadaşının annesi ablası gece odana gelir, dünyanın bin türlü hali var.” demediler. Bir örnek daha vereyim. 🙂 Bundan yaklaşık 2-3 hafta önce bir arkadaşımla Karaköy’de kahve içiyorduk. Sonra spontane gelişti ve gün uzadı. Eve gece 12 gibi geldim. Bu arada bilen bilir, gece hayatım falan yoktur. Sürekli gezen bir tip de değilimdir. Arada olur böyle. O arada denk gelmiş babama, kapıyı açtı ve “Bu saate kadar ne yapıyorsun dışarıda?” “Etraf kötü” demez mi! “E ağabeyim eve hiç gelmiyor niye ona bir şey demiyorsun?” dedim. Cevap: “Çünkü sen kızsın!” Şunun şurasında 30’uma günler kalmış aldığım cevaba bakın. Ailemi eleştirmiyorum. Belki bu yazıyı yazdım diye kızacaklar bana, belki babam kaldır diyecek. Tabii ki endişelerini anlıyorum. Ama “Sen kızsın” cümlesi maalesef sırf Doğu’da ya da eğitim düzeyi düşük ailelerde olmuyor. Ülkede ayaklanma olduğunda babam “Vatan, Millet, Sakarya.. Git savaş” der. Eeee o zaman ne oluyor? İçimden Battal Gazi mi çıkıyor?

Her şeyin vakti zamanında yapılmasından yanayım. İster kız, ister erkek olsun. Oyun oynanacak yaş belli, sevgili ile gezilecek yaş, cinsel ilişkiye girilecek zaman belli. Geçmiş nesillerin fikirleri bu saatten sonra değişmez; ama yeni gelenler hak, adalet, eşitlik kelimelerinin anlamlarını sadece sözlükten okuyarak değil, faaliyete geçirerek anlamalı. Bu da nasıl olur, eğitim ile. Sağınızda solunuzda herhangi bir koşuldan dolayı okumayan bir kız çocuğu varsa lütfen yardım edin. Kızlarımız okusun. Çevrenizde yoksa bile birçok yardım kuruluşları var. Unicef, Aydın Doğan Vakfı en aktif ve başarılı çalışan kuruluşlar.

dunya_kiz_cocukları_3

Çok değil bir kerecik siz erkekler kendinizi bizlerin yerine koyun. Kendinize metrobüste şort giydiğiniz için tekme atıldığını, kitaplardaki bilgilerin beyninizi geliştireceği için  okulu bıraktırıp evlendirildiğinizi, dahası trafikte ışıklarda mendil sattığınızı düşünün. Çok değil, kapayın gözleri 5 dakika hayal edin. Bu kızınız, anneniz, eşiniz, dostunuz herkes olabilir. Toplumsal eşitliğe inanmaya çalıştığımız bu dünyada lütfen bize iyi davranın.

Aşağıda izleyeceğiniz videoyu çoğunuz reklamlarda izlemişsinizdir. Ayşeler, Fatmalar, Zeynepler… Hepsi okusun, hepsi oyuncaklarıyla oynasın.

Dünya Kız Çocukları Günümüz Kutlu Olsun!

N.A

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

Baba Beni Okulda Gönder sitesinden alınmıştır.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer