Instagram Fotoğraflarını Nasıl Düzenleriz?

instagram_edit_1

Uzun süredir teknoloji ile ilgili bir şey yazamadım, hatta bloğuma yazı yazamadım. Birazcık yoğunluğum vardı. Şimdi de aslında ders çalışmam gerekiyor; ama kendimi ödüllendirip yazı yazmak istedim. Instagrama fotoğraf koyarken hangi uygulamaları kullanıyorum, hangi filtreleri uyguluyorum bugün bunlardan bahsedeceğim. Fotoğraflarınızı HDR ayarında ve kare modunda çektiyseniz sıra düzenlemede. İşte benim kullandığım uygulamalar:

instagram_edit_6

VSCO: Instagram kullananların vazgeçilmez uygulamasıdır. Ücretsiz bir uygulama. Filtrelerini çok seviyorum. Genellikle bu uygulama ile fotoğraflarımı düzenliyorum. Çektiğim fotoğrafları kendi göz zevkime ve ışığına göre kontrastı, satürasyonu ve keskinliği ile oynuyorum. Bu aralar T1 filtresini kullanıyorum.

instagram_edit_3

Afterlight: Ücretli bir uygulama. 2,69 TL. Bu uygulamada da çektiğim fotoğrafların kontrastı ve keskinliği ile oynuyorum. Ama genelde rengi ile oynamayı yapıyorum. Renklendirme açısından oldukça fazla filtresi bulunuyor.

Color Story: Bence en iyi fotoğraf düzenleme uygulaması. Bir tek color story’niz olsun yeterli olur diye düşünüyorum. Diğer düzenleme uygulamalarına göre de daha zevkli geliyor bana. Uygulama ücretsiz. Ancak güzel olan filtreler ücretli olduğundan almanızı öneririm. Ben hepsini aldım. Totalde 20 TL’ye yakın bir ücreti olmuştu. Uygulamada en sevdiğim şey ışık oyunları. Fotoğrafta istediğim yere istediğim açıdan güneş ışığı koyabiliyorum mesela.

instagram_edit_2

instagram_edit_7

Camera Plus: Bir ara vazgeçemediğim bir uygulamaydı. Hatta özellikle HDR filtresi ile yatıp kalkıyordum. Bu uygulama da ücretli. 7,99 TL. Çerçeve için arada giriyorum bu uygulamaya. İsterseniz yazı da yazabiliyorsunuz fotoğrafın üstüne.

Typic: Ücretli bir uygulamadır. 10,49 TL. Bu uygulamayı sadece fotoğraf üzerine yazı yazmak için kullanıyorum. Oldukça fazla yazı karakteri çeşidi var. İsterseniz filtreleme işini de bu uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

instagram_edit_4

instagram_edit_5

Phonto: Bu uygulama da fotoğraf üzerine yazı yazma uygulaması; ama ücretsiz olanı. Belki satın almak istemezsiniz diye Typic uygulamasına muadil olandan da bahsetmek istedim. Yazı karakteri çeşidi bakımından bu uygulamanın da çeşidi bol.

Facetune: Bu aralar popüler olan bir diğer uygulama oluyor kendileri. Yüzünüzdeki sivilceyi mi kapatmak istiyorsunuz ya da dişlerinizi bembeyaz mı yapmak istiyorsunuz? Veya ön planda olan bir şeyi daha bulanık mı görmek istiyorsunuz? İşte bu o uygulama. Bir nevi cep fotoshopu diyebiliriz.

Befunky: Ücretsiz bir uygulama. Kolaj yapmayı sevenler için ideal. Bir çok kolaj yapma seçeneği var. Çerçevenizi isterseniz değişik doku ve renklerde yapabiliyorsunuz. Dilerseniz fotoğrafınızın üzerine değişik semboller ekleyebiliyorsunuz. Bir diğer özelliği de fotoğrafınızı değişik şekiller ile kaplayabiliyorsunuz. Mesela fotoğrafınızı kalp şeklinde yapabiliyorsunuz.

Bu uygulamaları kullanarak fotoğrafımı son haline getirip Instagram hesabıma yüklüyorum. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Bundan sonraki teknoloji ile ilgili olan yazım “Mükemmel Selfie Nasıl Çekilir?”

Yeni teknoloji haberlerinde görüşmek dileğiyle…

Sevgiler

N.A

Takipte kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer