Karlı Günlerde Neler Yapılabilir?

Kış gelsin gelsin diye yanıp tutuşanlar! Alın size kış! Doya doya tadını çıkarın. Ama her güzel şeyin bir sonu vardır. Cayır cayır sıcaktan yanacağımız, tişörtlerimizin koltuk altlarında koyu halkaların oluşacağı, geceleri sıcaktan nefes alamadan yatacağımız günler yakındır! Oleyyyy! Evet oley diyorum; çünkü bir kış çocuğu olarak kıştan nefret ediyorum. Ve bu sene benim için hiç güzel geçmiyor mevsim. Uzun bir ara verdim bloğuma. Kasım ayının sonlarına doğru soğuk algınlığı, grip (artık adı her neyse) oldum. Bir türlü geçmedi kendi çabalarımla. Doktora gittim, olmadı. Başka doktora gittim, iyi gibi oldum; ama sonra tekrarladı. Bundan yaklaşık 10 gün önce -28 Aralık hatta- artık çok kötüleştim ve hastaneye gitmek durumunda kaldık. Bu arada 28 Aralık gecesi de Dubai’ye uçuşum vardı. Selin ile birlikte yılbaşını kutlamaya gidiyorduk. Hastaneye gittik serum verildi, tahliller yapıldı ve sonuç: Domuz Gribi! Uçağa binemez raporu verildi. Dubai yandı bitti kül oldu. Bu arada söylemeden edemeyeceğim. Buradan bir kez daha yol arkadaşım, suç ortağım Selin’e hiçbir şey olmamış gibi, böyle bir durumu anlayışla karşıladığı için teşekkür ederim. İşte görün gerçek dostluğun sözlükteki kelime anlamı. Bazıları da hemen “e paraaaa, ne kadar yandı?!?” Ben burada canımla uğraşıyorum. Te Allah’ımmmm. Neyse daha fazla konuşmayacağım. Çünkü daha konuşursam yanlışlıkla ağzımdan o kişilerin isimleri çıkabilir.

Maske verildi ve evde karantinaya alınmış gibiydim. Babam kaçıyordu benden tehlikelisin diye. Ben de evde canlı bombayım diye gezmeye başladım inadına. 🙂 Bunun yanı sıra bir de “Domuz Gribi mi? Nasıl yani, baya bildiğimiz?” “Domuz Gribi var mı hala?!?” gibi yorum yapan tek hücreli canlılar vardı. Aslında öyle bir şey yok ben uyduruyorum bir  taraflarımdan! Şu an bile sinir oluyorum o insanlara. Yazım tamamen yolundan çıktı. Görün işte ne kadar kıştan nefret ediyorum. Kendinize iyi bakın, C vitamini stoklayın vücudunuza, sıkı giyinin, sabredin az kaldı kışın gitmesine.

Şimdi de kar hapsetti evlere. Madem evlere hapsolduk o zaman bunu nasıl değerlendirebiliriz sizler için birkaç önerim olacak. Okumaya devam edin…

Sevgiler

N.A

Takipte Kalın:

Instagram: @nihanakca

Snapchat: @nihanakca

Spotify: @nihanakca

Film izleyin: Film izlenecek en güzel havalardır karlı havalar. Sinemada kaçırdığınız filmler, tekrar tekrar izlemekten keyif aldığınız filmleri açıp izleyin. Benim de birkaç önerim olacak. İlki Misery (Ölüm Kitabı). İsmi sizi korkutmasın. Evet gerilim; ama ben izlediysem emin olun herkes izleyebilir. Lise hazırlıkta hocamız bize hem kitabını okutup, hem de filmini izletmişti. Bende DVD’si bile vardır. İkinci filmim çok sevdiğim bir yönetmen olan Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filmi. Sanat filmi olduğu için herkese hitap etmez. Diğer bir film önerisi Yarından Sonra. Bir ara kıyamet kopacak, felaketler olacak deniyordu. Bu film de bununla ilgili bir film. Bir de hepinizin bildiği, keyifli eskilerden bir film önerim var. O da Evde Tek Başına. 🙂 Benim bile izleyesim geldi şu an; ama benim film listem biraz dolu.

Dizi izleyin: İzleyebileceğiniz çok iyi yabancı diziler var. Geçen ben de Snapchatte sordum çok iyi öneriler geldi. İlki gerçekten beni etkileyen bir dizi oldu. Black Mirror. İngiliz yapımı mini bir dizi. Yani uzun bölümleri yok. 1.sezon 3 bölüm gibi. Teknoloji ile ilgili. Yani Facebook, Youtube vb. Bence bir bakın. İkinci olarak The Night Of. Bu da İngiliz yapımı mini bir dizi. Hapishaneyi konu alıyor. Daha detay veremiyorum maalesef. Başka dizi önerilerim de var; ama zaten bunları izlemeniz 1 gününüzü alır.

Kitap okuyun: Bir türlü vakit bulamayıp kenarda duran kitaplarınızı yorganın, battaniyenin altına girip okuyun. Mesela benim tarihle üzülerek söylüyorum aram yok. Ama bir kitap var tarihi farklı bir kalemle yazmış. Başucu kitabım benim. Bildiğin gibi değil – Osmanlı, yazar Mustafa Alp Dağıstanlı. Ben çok keyif alıyorum okurken. Geçtiğimiz haftalarda bir televizyon kanalında bir cahil Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna‘sı için çok komik şeyler söylemişti. Okumayan varsa bence tam sırası!

Kar topu oynayın: E tabii o kadar yağıyor boşa gitmesin, çıkın çıkın oynayın. Atın yerlere kendinizi. Bol bol Instagram için fotoğraf çekin. Malum Instagram için kar fotoğrafı vakti! Evdeki malzemelerinizle kardan adam yapın.

Müzik dinleyin: Tak kulaklığı veya aç müziği otur cam kenarına hem karı izle hem de içinizi ısıtacak şarkılar dinleyin. Spotify’da bir Snow List (Kar Listesi) oluşturmuş olacağım sizin için. Bu havalarda dinleyebileceğiniz güzel melodiler 😉

Uyuyun: Herkesin kendince bedensel veya ruhsal bir yorgunluğu vardır illaki. Giyin pofidik pijamalarınızı girin yatağa uyuyun. İyice dinlemiş olup işe daha zinde gidersiniz.

 

Bu dediklerimi yaparken figüran oyuncuları da unutmayın. Kestane, sıcak çikolata, bitki çayları.

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer