Hayatımı Etkileyen 5 Kişisel Gelişim Kitabı – 1.Bölüm

Geçen seneden beri okuduğum kişisel gelişim kitaplarımı sizlerle de paylaşmak istedim. Bu kitapların bana katkısı çok oldu. İki bölüm olarak ayırmak istedim. Umarım sizler de okur ve size de bir şeyler katar kitaplar. İşte ilk bölümü…

Keyifli okumalar

N.A.

GERÇEĞİN TOKADI: Kitabın yazarı Russ Harris aslında bir tıp doktoru. Harika bir hayatı, güzel bir evliliği var. Sonra çocuğu dünyaya geliyor ve belli bir zaman sonra otizm tanısı konuluyor. Her şey burada başlıyor. Dünyası başına yıkılıyor. Gerçeğin tokadını yiyor ve bir yöntem anlatmaya başlıyor. Kederle nasıl başa çıkacağınızı, kendimizi nasıl yükseltebileceğimizi anlatıyor. Dört adımdan oluşuyor. Bana da bu kitap modumun çok düşük olduğu zaman aile dostumuz Ali Şimşek tarafından tavsiye edildi. Hiç beklemediğim bir an Whatsapp’tan “Herkesin bir gerçeği ve yediği farklı tokatları var Nihancığım. Bu kitabı tavsiye ederim.” diye bir mesaj ve bu kitabın görseli. Önce bir garip oldum, hissetti mi naptı da bana durup dururken bu mesajı attı. 🙂 Ve sonra dedi ki “Dünyada bir tane Nihan var ve onun da süresi belli olmayan bir hayatı var.” Bu cümleyi dedikten sonra o kitabı koşa koşa aradım. 🙂 Güzel tavsiyesi için buradan bir kez daha teşekkür ederim.

USTALIK GEREKTİREN KAFAYA TAKMAMA SANATI: Bu kitabın yazarı Mark Manson da bir blogger. Kitapta sizin için aslında hayatta nelerin önemli olup, onlara yoğunlaşıp kafa yormanızı anlatıyor. Yaşadığımız problemlerin aslında herkes tarafından yaşandığını veya bir başarının sizi çok da özel kılmadığı gibi şeylere değiniyor. Kafaya taktığınız şeylerin zamanınızı yediğini ve bu zamanın sizin zamanınız olduğunu söylüyor. Dolayısıyla siz karar vereceksiniz neyi kafanıza takıp takmayacağınızı. Bir kişinin veya bir durumun kafanıza takarak zamanınızı yemesine izin verecek misiniz onu düşündürüyor size. Bana iyi gelen bir kitaptı. Sanıyorsam hala D&R’larda çok satanlar kısmında.

OLANI SEVMEK: Herhalde en çok üzerine kafa yorduğum kitap bu oldu. Kitabın yazarı Byron Katie mutsuz, sürekli problem çıkartan bir anne, bir eş. Evlerinde hep negatif bir hava oluyor. En sonunda bir kliniğe yatıyor. Çünkü ne eşiyle ne çocuklarıyla geçinebiliyor. 1986 yılında klinikten 180 derece değişmiş olarak çıkıyor. Çocukları bu bizim annemiz mi diye bakıyorlar kadına. Artık hiç şikayet etmiyor, sorun çıkmıyor. Kitabı okudukça yöntemi kendi üstümde denemeye çalıştıkça ilgimi çekti. Kitabın tek bir amacı var o da sizin mutluluğunuz. Bu mutluluk için de 4 soru sorduruyor. Bu doğru mu? Bunun doğru olduğunu kesin olarak bilebilir misiniz? Bu düşünceyi düşününce nasıl tepki veriyorsunuz? Bu düşünce olmasa nasıl biri olurdunuz? Ve daha sonra tersine çeviriyorsunuz. Yani “O” yerine “Ben” diyeceksiniz. Kısacası şiddetle tavsiye ederim. 

UFAK ŞEYLERİ DERT ETMEYİN: Bu kitabın 2 versiyonu var. Biri huzurlu olmak istiyorsanız ufak şeyleri dert etmeyin, diğeri de aşk yaşamınızda ufak şeyleri dert etmeyin. İkisini de okudum. Aslında hepimizin bildiği hayatın içindeki şeyler; ama insan o an bir kere daha bilmek, görmek istiyor. Kitap size daha merhametli olmanızı, içinde bulunduğunuz anı yaşamayı öğrenmenizi, rastgele iyilikler yapmanızı, canınızın sıkılmasına izin vermenizi, hayatınızı sevgiyle doldurmanızı, zihninizi sakinleştirmenizi vb. şeyleri söylüyor. Cep kitabı gibi, akıcı, kendinize bir şeyler katabileceğiniz bir kitap. Bence almışken diğer versiyonunu da alıp okuyabilirsiniz. 

VAZGEÇEBİLMEK: Bu kitabı Çağla Şikel’in Instagram paylaşımında görmüştüm. Önerdiği paylaşımlara güvendiğim için gidip almıştım hemen. Vazgeçmek kelimesi olumsuz bir çağrı yarattığı için genelde hepimiz “kaybetmek” , “bırakmak” , “kurtulmak” gibi eylemler olarak algılarız. Oysa bir şeyden vazgeçmemiz onu kaybettiğimiz anlamına gelmez. Bir noktada tıkanınca bir şeyden vazgeçmek gerekiyor bir sonraki adıma geçebilmek için. Çocuğunuzun okuduğu okuldan memnun değilsinizdir, o okuldan vazgeçip çocuğunuzu başka bir okula verdiğinizde çok başarılı bir hayatı olacaktır. Sorunlu bir ilişkiniz varsa vazgeçersiniz ve daha mutlu bir ilişkiye adım atarsınız. Ben çok sığ örneklerle anlatmak istedim. Çok keyifle okuyabileceğiniz bir kitap yine. Bu kitaptan sonra inanın kopamadığınız, miadı dolmuş her şeyden vazgeçebileceksiniz.


Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer